01 Aralık 2020 Salı

Büyük Camide Eylem

Cami imamları toplanan paraları asli ihtiyaçlara kullanmıyor diye, Büyük caminin cemaati, abdest almak için sıcak su isteyerek, sobalı eylem yaptı.

buyuk-camide-eylem
 Cami imamları toplanan paraları asli ihtiyaçlara kullanmıyor diye, Büyük caminin cemaati, abdest almak için sıcak su isteyerek, sobalı eylem yaptı.
Çubuk’ta bir caminin cemaati, abdest almak için sıcak su isteyerek, sobalı eylem yaptı.
Çubuk Merkez Cami cemaati cami avlusuna kurdukları sobada su ısıtarak eylem yaptı. "Sobamatik" dedikleri sobada ısıtılan su ile abdest alan ve ısınan cemaat, camiye sıcak su verilmediğini, şadırvanlardaki suyu donduğunu ve bunun tüm ilçedeki camilerin büyük eksikliği olduğunu öne sürdü.
Camide kışın abdestlerini alamadıklarını belirten Ahmet Karaca, "Sular donmuş. Su ısıtarak ancak abdest alabiliyoruz. Hükümetten abdest almak için sıcak su istiyoruz. Başka ne isteyeceğiz" dedi.
Eylem için cami avlusunda soba yakarak su ısıttıklarını anlatan Talat Gülebakan ise "Görüyorsunuz işte sularımız hiç akmıyor. Abdestimizi sıcak su ile almak istiyoruz. Müftülükten sıcak su istiyoruz" diye konuştu.
Camilerde halıların ve kilimlerin değiştiğini ancak kış gününde sıcak su gelmediğini aktaran Hüsnü Arıcı da tek isteklerinin tüm camilerde sıcak su bulunması ve abdesthanelerin temiz olması olduğunu kaydetti.
"Sobamatik" olarak adlandırılan ve cami avlusuna kurulan sobada ısıtılan suyla abdest alan emekli imam Halil Ayar ise cemaat olarak sıcak su istediklerini söyledi. Evden abdest almadan gelen cemaatin özellikle bu konudan mustarip olduğunu belirten Ayar, "Abdest almadan gelenler buralarda abdest almak için dolaşacak, ama bulur, ama bulamaz. Abdest alacak yer bulamazsa eve veya işine namaz kılmadan geri gidecek" diye tepki gösterdi.
Protesto üzerine açıklama yapan İlçe Müftüsü Bilal Kara, ilçede kış mevsiminin sert geçtiğine değinerek, cami cemaatinin sıcak bir ortamda ihtiyaçlarını giderebilmeleri ve abdestlerini alabilmeleri için çalışma başlattıklarını söyledi. Bunun için cami cemaatinin de desteğini alarak bir kampanya başlatacaklarını kaydeden Kara, "Geleceğe matuf olacak eylem planımız içerisinde camilerimize sıcak su tertibatı yapılması projesi bulunmaktadır. En kısa zamanda vatandaşlarımızı bir yardıma davet ederek, sıcak su ile abdest alma ortamına kavuşturacağız. Dediğimiz gibi çalışmalara başladık esasen ama daha hızlı bir şekilde ilerletmek babından çalışmalarımızı yürütmeyi gayret edeceğimizi ifade etmek istiyorum" dedi.

Haber okunma sayısı: 2988
Haber eklenme tarihi : 22.12.2013 17:29YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER


ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

MEDYA

Aksiyon Reklam | Aksiyon Medya Hizmetine Devam Ediyor

Firma müşterisinin tüm reklam isteklerinin hemen hemen tüm istek ve ihtiyaçlarına cevap veriyor.

SİYASET

Bağış'tan Slovak atasözüyle yanıt

‘Ermeni soykırımı’nın inkârını suç sayan Slovakya’da, Yüksek Mahkeme Başkanı olan Stefan Harabin, ülkelerinde 'soykırımı' inkar

GÜNCEL

Karşıyaka'nın deprem simülatörüne, Bursa'da ziyaretçi akını

Karşıyaka Belediyesi’nin Deprem Simülatörü, Bursa’da ziyaretçi akınına uğradı.

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

ÇOK OKUNANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı