23 Ekim 2020 Cuma

Benzin Fiyatları Rekora Koşuyor! Gizli Ekonomik Kriz Vatandaşı Vuruyor

Benzin fiyatları rekora koşuyor. Yaklaşık 2 yıl önce 5 TL'yi geçen benzin fiyatları, yeniden rekora koşuyor. Dolardaki artış ve arka planda yaşanan kriz ile birlikte mazota 16 ve benzine ise 15 kuruş zam yapıldı. Vatandaş, peş peşe gelen zamların ardından adeta isyan etti.

benzin-fiyatlari-rekora-kosuyor-gizli-ekonomik-kriz-vatandasi-vuruyor

Dolardaki artış ile birlikte ekonomik anlamda yaşanan kötü tablo vatandaşın sırtına yük haline gelmeye başladı. Peş peşe gelen zamlarla akaryakıt fiyatları adeta rekora koşuyor. Son zamlarla birlikte bir depo benzin 15.5 TL daha pahalıya dolacak. Doların ateşi sönmediği taktirde fiyatlarda artışın devam edeceği düşünülüyor.

Dolarda art arda görülen rekorlar ve petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi pompa fiyatlarına zam olarak yansıdı. Akaryakıt dağıtım şirketleri, gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 15, motorine 16 kuruş zam yaptı.

BENZİN 2.5 YIL SONRA YENİDEN 5 LİRA
Zamlarla benzinin litresi 5 liralık psikolojik eşiği aşıyor. Ankara’da litresi ortalama 4,97 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5,12 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 4,92 liradan 5,07 liraya, İzmir’de ise 4,94 liradan 5,09 liraya yükselecek. Benzinin litre satış fiyatı en son 2014 Temmuz’unda 5 lira sınırını aşmıştı.

MOTORİN 4,5 LİRAYA DAYANDI

Motorinin litre fiyatı ise Ankara’da 4,32 liradan 4,48 liraya, İstanbul’da 4,27 liradan 4,43 liraya, İzmir’de 4,30 liradan 4,46 liraya çıkacak. En son 22 Kasım’da benzine 16, motorine de 11 kuruş zam yapılmıştı.

SON ZAMLARLA BİR DEPO 15,5 LİRA DAHA PAHALI
Sadece son iki zam dikkate alındığında 50 litrelik bir depoyu doldurma maliyeti benzinli araçta 15,5, dizel araçta 13,5 lira artış gösterdi.

 


Haber okunma sayısı: 555
Haber eklenme tarihi : 06.12.2016 10:57YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER


ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

MEDYA

Aksiyon Reklam | Aksiyon Medya Hizmetine Devam Ediyor

Firma müşterisinin tüm reklam isteklerinin hemen hemen tüm istek ve ihtiyaçlarına cevap veriyor.

SİYASET

Bağış'tan Slovak atasözüyle yanıt

‘Ermeni soykırımı’nın inkârını suç sayan Slovakya’da, Yüksek Mahkeme Başkanı olan Stefan Harabin, ülkelerinde 'soykırımı' inkar

GÜNCEL

Karşıyaka'nın deprem simülatörüne, Bursa'da ziyaretçi akını

Karşıyaka Belediyesi’nin Deprem Simülatörü, Bursa’da ziyaretçi akınına uğradı.

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

ÇOK OKUNANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı